​​info@researchware.org             

​​​آکادمی پژوهش‌افزار

شاخص citescore چیست و به چه کاری می آید؟ (بخش دوم)

مقایسه دو شاخص Impact Factor (IF) با شاخص CiteScore(CS)
چنانچه این دو شاخص را از منظرهای متفاوت، مقایسه کنیم، میتوانیم تفاوتهای متعددی بین آن دو مشاهده نماییم. اما دو تفاوت اساسی بین این دو شاخص وجود دارد که این دو تفاوت میتواند بر روی مقادیر عددی این دو شاخص در ژورنالهای مختلف، تاثیرگذار باشد:
​​​​​​​

1) تفاوت منبع یا مرجع محاسبه یا سنجش استنادات: به عبارت دیگر، همانطور که در شاخصIF کلیه ژورنالهایی که در بانک اطلاعاتی Web of Science نمایه هستند (مقالات منتشره در این آنها)، مبنای محاسبه برای سنجش مجموع استنادات هر مقاله و سپس هر ژورنال در هر دوره زمانی قرار میگیرد، در شاخص CS نیز، کلیه ژورنالهای نمایه در بانک اطلاعاتی Scopus، مبنای این محاسبه میباشد. فلذا بدیهی است که با توجه به گستره بزرگتر ژورنالهای نمایه در Scopus نسبت (نزدیک به 23000 ژورنال) به بانک اطلاعاتی WoS (بیش از 13000 ژورنال)، میتواند یکی از دلایل مقادیر متفاوت این دو شاخص در یک ژورنال مشخص باشد.
2) تفاوت دوره زمانی مبنای محاسبه در دو شاخص: همانطور که پیشتر ذکر گردید، دوره زمانی مبنای محاسبه، برای IF دوره زمانی 2 ساله و برای شاخص CS دوره زمانی 3 ساله میباشد. منطقی است که اگر روند استنادات مقالات یک ژورنال را در طول زمان (سالهای مختلف) تقریباً یکسان یا با تغییرات تدریجی در نظر بگیریم، مقدار عددی شاخص CS نسبت به IF در یک ژورنال و برای یک سال معین (بعنوان مثال 2016)، کوچکتر خواهد بود.


در عمل نیز اگر چند ژورنال با بالاترین IF، یعنی همان ژورنالهای چهار غول را در نظر بگیریم، این تفاوت ها را درخواهیم یافت:​​​​​​​

لذا همانطور که در جدول مقایسه ای فوق مشاهده مینمایید، در هر چهار ژورنال، مقادیر عددی CS از IF کمتر است که این موضوع به مقدار بزرگتر مخرج کسر شاخص CS (بخاطر تعداد مقالات 3 ساله که منطقاً باید بیشتر از تعداد مقالات 2 ساله باشد)، برمیگردد.
ما برای دسترسی به شاخصهای CS ژورنالهای مختلف (نمایه شده در Scopus)، نیاز به اکانت ناشر الزویر و یا بانک اطلاعاتی Scopus نبوده و خوشبختانه دسترسی به اطلاعات این شاخص، رایگان و برای عموم آزاد است (برخلاف شاخص IF). از طریق آدرس زیر میتوانید به سامانه این شاخص، دسترسی داشته باشید:
https://www.scopus.com/sources
​​​​​​​

در این سامانه نیز هم امکان جستجو برای یک ژورنال خاص یا گروهی از ژورنالها، براساس 4 مولفه نام ژورنال، ناشر ژورنال، موضوع و ISSN ژورنال وجود دارد.
از نظر موضوعی، برخلاف سامانه JCR که فقط امکان جستجو در یک رده از حیطه های علمی (مشتمل بر 234 حیطه) را به کاربر میدهد، در این سامانه، برای جستجوی موضوعی ژورنالها، ابتدا یک طبقه بندی کلی مشتمل بر 27 حیطه علمی بترتیب حروف الفباء از علوم کشاورزی (Agricultural sciences) تا علوم دامپزشکی (Veterinary sciences) ارائه نموده و سپس در هر یک از 27 فیلد یا حیطه، امکان انتخاب علوم یا رشته های زیرمجموعه آن را به کاربر میدهد.

پایان
​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید