​​info@researchware.org             

​​​آکادمی پژوهش‌افزار

​پیشگفتار مؤلف

هدف این کتاب ضمن توجه به آموزش مبانی و راهکارهای متاآنالیز، تمرکز بر اشتباهاتی است که به طور مکرر در ادبیات متاآنالیز ظاهر می‌شود. لذا در این کتاب تشریح می‌گردد که چه اشتباهاتی وجود دارند، چگونه این اشتباهات به وجود می‌آیند و راهکارهای جلوگیری از بروز آنها چیست؟

هر بخش با یک مرور کلی آغاز می‌شود که زمینه‌ی درک موضوع مورد بحث در آن بخش را فراهم می‌کند و خطاهای رایج در آن حوزه ذکر می‌شود. سپس هر یک از اشتباهات به تفصیل، همراه با مثال‌ها و راه‌ حل‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد. کسانی که به دنبال یک اصلاح ساده هستند، آن را پیدا می‌کنند و کسانی که جزییات بیشتری می‌خواهند، می‌توانند مثال‌ها را مطالعه کنند. همچنین یک پیوست با اطلاعات تکمیلی در مورد مسایل آماری وجود دارد.

در پایان کتاب، یک بخش با مثال‌هایی از چگونگی نگارش بخش نتایج یک تجزیه و تحلیل لحاظ شده است. در این مثال‌ها پیشنهادات ذکر شده در فصل‌های قبلی اجرا می‌شوند. این نمونه‌ها می‌توانند الگوهایی برای تجزیه و تحلیل‌های آتی شما باشند. همچنین واژگان و اصطلاحات مهم در قالب یک پیوست در انتهای کتاب تعریف و تشریح می‌شوند.

برای نشان دادن اشتباهات مختلف، نمونه‌هایی از مقالات منتشرشده‌ی قبلی بیان شده‌اند. امید می‌رود که با به‌کارگیری مقالات نویسندگان مختلف در این کتاب، آنها را آزرده خاطر نکرده باشیم و مایل هستیم به نکات زیر اشاره کنیم.
​​​​​​​

  • اگر نمونه‌ای از یک اشتباه در این کتاب درج گردید، صرفاً یک اشتباه ساده نیست. هر اشتباهی که در این کتاب ذکر شده، بارها در مقالات منتشر شده تکرار شده است.

  • از انتخاب نمونه‌ متاآنالیز‌هایی که به صورت ضعیف انجام شده خودداری شده است و در عوض سعی شده نمونه‌هایی از آنها انتخاب شود که عموماً از استاندارد بالایی برخوردار بودند اما با این وجود دچار اشتباه شدند. اگر پژوهش یا تحلیل شما در این کتاب لحاظ شده است، یکی از بهترین آنالیزهایی است که دیده شده است.

اگر کسی هنوز احساس رنجش می‌کند، عذرخواهی می‌کنم. من خود وقتی شروع به کار در این زمینه کردم، بسیاری از این اشتباهات را مرتکب شدم. من هنوز تا به امروز این اشتباهات را مرتکب می‌شوم، فقط به اندازه‌ی کافی خوش‌شانس بودم که همکارانی داشتم که مرا راهنمایی کرده و موجب شفافیت موضوع شدند. امیدوارم این کتاب برای تحقق این هدف در خدمت دیگران باشد.

مایکل بورن‌استین
 (نیویورک، سال 2019)

ترجمه این کتاب به زودی در بازار
انتشارات زرنوشت


مترجمان
دکتر عباس کشتکار
شراره عاضدی طهرانی

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید